Hólánc - A titkos téli csodafegyver

Ahogy megérkezik a tél, és az utakra leereszkedik a fehér takaró, egy dolgot biztosan nem akarsz látni a kamionodból: egy havas emelkedőt, amit lehetetlen meghódítani. Itt jön képbe a kamionos hólánc, az igazi útitárs, ami biztosítja, hogy a rakományod és te magad is biztonságban célba érj. De vajon mit kell tudni a hólánc használatáról, mire érdemes figyelni, és mikor jön jól egy kis humor, hogy átsegítsen a havas napokon?
Miért van szükség hóláncra?
November 1.-től azért, hogy egyáltalán átengedjenek a határon. Fontos, hogy a hóláncon legyen feltüntetve a gyártó által garantált megfelelőségi nyilatkozat (TÜV, Önorm, stb), a csomagoláson pedig a hólánc mérete.
Hólánc nélkül esélyed sincs megfelelő tapadást elérni, különösen a hegyi útvonalakon. A hólánc a te és a szállítmányod biztosítéka arra, hogy nem csúszol le az útról, és nem fogsz napokig egy árokban dekkolni, a hóláncod hiányán keseregve.
Hogyan válaszd ki a megfelelő hóláncot?
Legfontosabb a pontos kerékméretet kiválasztani. A majdnem akkora korántsem lesz jó! Ez nem olyan mint az új ruha: kicsit szűk vagy kicsit nagy, de azért elmegy…
Hólánc felszerelés – Tippek, hogy ne vesszen el a humorérzéked
A hólánc felszerelése nem feltétlenül a legszórakoztatóbb feladat, de néhány tippel megkönnyíthető - és talán még nevetni is fogsz rajta (utólag!).
- Gyakorolj előre - Nem a hóvihar közepén szeretnéd először felszerelni a láncot. Olyan ez, mint az elsősegély tanfolyam: nem árt tudni, mit csinálsz, mielőtt ténylegesen szükséged lesz rá.
- Legyen kéznél egy pár kesztyű - A hólánc hideg, és tényleg nem 2 perc a felszerelése!
- Figyelj a lánc feszítésére – Egy laza lánc nem fogja elvégezni a munkát, de ha túlhúzod, azzal az autógumidat teszed tönkre. Gondolj úgy a láncra, mint a kávéra reggel: pont a megfelelő mennyiségre van szükséged, se többre, se kevesebbre.
- Hóban, jégen is óvatosan vezess - Ne gondold, hogy a hólánc mindent megold! A lánc csak segít, de attól még a vezetési technikád is számít. Csak mert hóláncod van, nem jelentheti azt, hogy versenytempóban kell hajtanod a jeges úton.
Mikor kell használni a hóláncot?
Általában a hóláncot akkor használod, amikor az útviszonyok megkövetelik, főleg hegyvidéken, meredek emelkedőkön vagy jeges szakaszokon. A hólánc nem csak a hatóságok követelményeit teljesíti (bizonyos területeken kötelező is lehet), hanem megnyugtató biztonságot ad neked és rakományodnak.
Ne feledd – A biztonság az első!
A kamionos hólánc használata nem csupán elővigyázatosság kérdése, hanem életmentő lehet. A megfelelő lánc kiválasztása és helyes felszerelése biztosítja, hogy elkerüld a legrosszabb helyzeteket. Persze, a humor is sokat segít, hogy ne érezd annyira a fagyos környezetet – de egy biztos: ha helyesen használod a hóláncot, nem marad el a sikerélmény, és a rakomány is épségben célba ér!
+1 tipp teljesen INGYEN 😊
Mivel a hólánc felszerelése
-kissé időigényes
-kicsit macerás
és különben is csinálja az akinek muszáj!!!!! típusú sofőröknek ajánljuk ezt:
Indulás és haladás segítő láncok
Amikor az utak tiszták, de állásidő alatt belepett a téli csoda, akkor csak az elinduláshoz van szükség némi segítségre. Ilyenkor jön nagyon jól az indulássegítő. Ehhez elég kerekenként 1-2 db-ot felszerelni, igazán csak pár pillanat alatt.
Előfordulhat olyan helyzet is, amikor az elinduláson túl rövidebb távon még közlekedni is kell a havas úton, esetleg telephelyen belül. Ebben az esetben kerekenként már 3-3 db felszerelése javasolt.
Az indulás és haladás segítő láncoknak nagyon nagy előnye, hogy villámgyorsan felszerelhetőek (egyetlen acélcsavar rögzítésével), mégis nagy biztonságot ad.
Hátránya viszont, hogy sajnos hólánc helyett hivatalosan nem fogadják el, ezért tényleg csak a hólánc MELLETT tartható.
Szóval, ha még nincs, siess és tárazz be a nélkülözhetetlen kiegészítőkből!